Jan. 14, 2023   to be held at Grand Ave. Nordic Ctr., Duluth, MN

 *** all Start times are "time of day" using 24 hour time

    i.e. 11:00:00 = 11:00 AM,  13:30:00 = 1:30 PM ***

    once started Race Clock will run continuously all day

Varsity racers will either advance to the sprint heats (top 24) or

ski in 3 K Freestyle race with same bib - Boys start at 1:15 PM & Girls at 1:30 PM

Quaterfinal Sprint heats follow starting at 2:00 PM

 

START LIST FOR -> Varsity Boys  1.3 Km Sprint Qualifier Race

Bib #      Name                          Grade    School             Start Time

  131  Myers, Cyrus                       12   North Shore           11:01:00

  132  Solum, Silas                       10   Ely                   11:01:15

  133  Juntunen, Charles                  12   Duluth Denfeld        11:01:30

  134  Matschiner, Connor                 12   Mesabi East           11:01:45

  135  Hutchinson, Riley                  12   Marshall School       11:02:00

  136  Curnow, Larson                     10   Grand Rapids          11:02:15

  137  Miatke, Oliver                     12   Duluth East           11:02:30

  138  Wozniak, Elijah                    11   Proctor/Hermantown    11:02:45

  139  Marshak, Zach                      12   Marshall School       11:03:00

  140  Fairchild, Kale                    9    Grand Rapids          11:03:15

  141  Mayne, Derek                       12   Duluth Denfeld        11:03:30

  142  Olson, Eli                         10   Ely                   11:03:45

  143  Mehle, Braden                      12   Proctor/Hermantown    11:04:00

  144  Skelton, Carter                    12   Mesabi East           11:04:15

  145  Van Straten, Aiden                 12   Duluth East           11:04:30

  146  Mattinen, Andrew                   9    Cloquet-Esko-Carlton  11:04:45

  147  Poenix, Zane                       10   Grand Rapids          11:05:00

  148  Rains, Eliot                       11   Marshall School       11:05:15

  149  Morse, Carl                        11   Duluth East           11:05:30

  150  Foldesi, William                   11   Duluth Denfeld        11:05:45

  151  Thorpe, Ian                        12   North Shore           11:06:00

  152  Markfort, Noah                     11   Mesabi East           11:06:15

  153  Durkin, Dylan                      10   Ely                   11:06:30

  154  Lenz, Santiago                     11   Proctor/Hermantown    11:06:45

  155  Kyes, James                        11   Duluth East           11:07:00

  156  Pietrini, Hudson                   11   Mesabi East           11:07:15

  157  Thorn, Aden                        10   Proctor/Hermantown    11:07:30

  158  Rude, Ezra                         9    Marshall School       11:07:45

  159  Schroeder, Isaac                   11   Duluth Denfeld        11:08:00

  160  Wermter, Ben                       11   North Shore           11:08:15

  161  Hughley, Tory                      10   Ely                   11:08:30

  162  Erspamer, Evan                     12   Cloquet-Esko-Carlton  11:08:45

  163  Lane, Elijah                       9    Grand Rapids          11:09:00

  164  Capps, August                      9    Duluth East           11:09:15

  165  Allen, Gage                        10   Cloquet-Esko-Carlton  11:09:30

  166  Chastey, Parker                    12   Duluth Denfeld        11:09:45

  167  Smith, Elijah                      10   North Shore           11:10:00

  168  Johnson, Benjamin                  11   Proctor/Hermantown    11:10:15

  169  Grosland, Oliver                   9    Grand Rapids          11:10:30

  170  Helstrom, Hugo                     9    Marshall School       11:10:45

  171  McClelland, Milo                   10   Ely                   11:11:00

  172  Gornik, Ben                        12   Mesabi East           11:11:15

  173  Widdes, Jake                       11   Marshall School       11:11:30

  174  Lacey, Liam                        11   Ely                   11:11:45

  175  Gutmann, Marcus                    11   Proctor/Hermantown    11:12:00

  176  Willemsen, Colin                   12   Duluth East           11:12:15

  177  Stocke, Cameron                    12   Mesabi East           11:12:30

  178  Bender, Noah                       10   Cloquet-Esko-Carlton  11:12:45

  179  Hurth, Everett                     9    North Shore           11:13:00

  180  Regas, Styliano                    12   Duluth Denfeld        11:13:15

  181  Moore, Nick                        10   Marshall School       11:13:30

  182  Douglas, Patrick                   12   Mesabi East           11:13:45

  183  Goettel, Mark                      9    Duluth East           11:14:00

  184  Fish, Ethan                        8    North Shore           11:14:15

  185  Buck, Gabe                         11   Duluth Denfeld        11:14:30

  186  Hoffmeister, Nathan                9    Ely                   11:14:45

  187  Rausch, Adrian                     9    Mesabi East           11:15:00

  188  Hill, Russell                      9    Duluth East           11:15:15

  189  Erickson, Edwin                    12   North Shore           11:15:30

  190  Watson, Will                       9    Marshall School       11:15:45

  191  Allen, Ellis                       9    Cloquet-Esko-Carlton  11:16:00

  192  Johnson, Tate                      12   Duluth East           11:16:15

  193  Robinson, Joe                      10   Cloquet-Esko-Carlton  11:16:30

  194  Seeber, Joe                        9    Mesabi East           11:16:45

  195  Seelin, Keaan                      12   North Shore           11:17:00

  196  Pierce, Chase                      10   North Shore           11:17:15

  197  Vang, Ace                          10   Cloquet-Esko-Carlton  11:17:30

  198  Hanhan, Soren                      10   Duluth East           11:17:45

  199  Mattson, AJ                        11   North Shore           11:18:00

  200  McShane, Colin                     11   Duluth East           11:18:15

  201  Bender, Joey                       9    Cloquet-Esko-Carlton  11:18:30

  202  Blascyk, Samuel                    11   Duluth East           11:18:45

  203  Yurek, Kai                         9    Cloquet-Esko-Carlton  11:19:00

  204  Pilate, Ben                        9    Duluth East           11:19:15

  205  Meyer, Evan                        11   Duluth East           11:19:30

  206  Fisher, Max                        9    Duluth East           11:19:45

  207  Blascyk, Owen                      9    Duluth East           11:20:00

  208  Packer, Will                       11   Duluth East           11:20:15

  209  Javaherian, Gabriel                10   Duluth East           11:20:30

  210  Good, Andre                        12   Duluth East           11:20:45

  211  Thorson, Benjamin                  9    Duluth East           11:21:00

  212  Fitzpatrick, Rowan                 9    Duluth East           11:21:15

  213  Struckman, Cyrus                   11   Duluth East           11:21:30

    Group Count =  83

 

START LIST FOR -> Varsity Girls  1.3 Km Sprint Qualifier Race

Bib #      Name                          Grade    School             Start Time

  221  Skelton, Aubree                    10   Mesabi East           11:30:00

  222  McCormick, Grace                   12   Duluth Denfeld        11:30:15

  223  Hutchinson, Naida                  10   Marshall School       11:30:30

  224  Wright, Olya                       11   North Shore           11:30:45

  225  Gangi, Sanny                       12   Grand Rapids          11:31:00

  226  Devine, Zoe                        12   Ely                   11:31:15

  227  Bettendorf, Della                  10   Proctor/Hermantown    11:31:30

  228  Bixler, Rowan                      11   Duluth East           11:31:45

  229  Stark, Mia                         11   Mesabi East           11:32:00

  230  Downing, Ella                      11   Grand Rapids          11:32:15

  231  Harnell, Lizzy                     10   Proctor/Hermantown    11:32:30

  232  Johnson, Jenna                     12   Duluth East           11:32:45

  233  Backstrom, Ella                    12   Duluth Denfeld        11:33:00

  234  Blauch, Claire                     11   Ely                   11:33:15

  235  Lozano, Stella                     10   Marshall School       11:33:30

  236  Larsen, Autumn                     9    Duluth Denfeld        11:33:45

  237  Redshaw, Martine                   11   North Shore           11:34:00

  238  Skustad, Ava                       11   Ely                   11:34:15

  239  Shultz, Norah                      11   Marshall School       11:34:30

  240  Bettendorf, Rachel                 8    Proctor/Hermantown    11:34:45

  241  Birkey, Abbey                      12   Grand Rapids          11:35:00

  242  Nelson, Liz                        11   Mesabi East           11:35:15

  243  Cope-Schaeffer, Liesl              11   Duluth East           11:35:30

  244  Hurth, Valerie                     12   North Shore           11:35:45

  245  Nichols, Josie                     12   Duluth Denfeld        11:36:00

  246  Kylander-Johnson, Kiera            8    Marshall School       11:36:15

  247  Helms, Phoebe                      12   Ely                   11:36:30

  248  Jackson, Lainie                    8    Grand Rapids          11:36:45

  249  Helmer, Anna-Britta                10   Duluth East           11:37:00

  250  Kleiman, Paisley                   10   Proctor/Hermantown    11:37:15

  251  Galloway, Wrenna                   11   Mesabi East           11:37:30

  252  Anderson, Ava                      12   Duluth Denfeld        11:37:45

  253  Kraker, Lydia                      11   Duluth East           11:38:00

  254  Peterson, Chloe                    11   Grand Rapids          11:38:15

  255  Dunn, Anna                         10   Ely                   11:38:30

  256  Van Hees, Lizzie                   10   Marshall School       11:38:45

  257  Amundson, Campbell                 10   Proctor/Hermantown    11:39:00

  258  Roark, Sophie                      9    Mesabi East           11:39:15

  259  Gordon, Lamar                      12   North Shore           11:39:30

  260  Galloway, River                    9    Mesabi East           11:39:45

  261  McGiffert, Bianca                  12   Marshall School       11:40:00

  262  Hendrickson, Greta                 11   Duluth East           11:40:15

  263  Carr, Jocelyn                      11   North Shore           11:40:30

  264  Johnson, Lenna                     12   Grand Rapids          11:40:45

  265  Onken, Evelyn                      10   Proctor/Hermantown    11:41:00

  266  Durkin, Sydney                     12   Ely                   11:41:15

  267  Heisel, Brynley                    9    Mesabi East           11:41:30

  268  Johnston, Rena                     10   Ely                   11:41:45

  269  Knight, Julia                      11   Proctor/Hermantown    11:42:00

  270  Coleman, Leah                      11   Duluth East           11:42:15

  271  Crook, Emma                        9    North Shore           11:42:30

  272  McCourtney, Brynn                  9    Marshall School       11:42:45

  273  Jackson, Ada                       12   Grand Rapids          11:43:00

  274  Ehresman, Jamie                    11   Proctor/Hermantown    11:43:15

  275  Larson, Anna                       10   Ely                   11:43:30

  276  Hurth, Quincy                      8    North Shore           11:43:45

  277  Lopez, Freyja                      9    Cloquet-Esko-Carlton  11:44:00

  278  Jukic, Bianca                      9    Marshall School       11:44:15

  279  Birkey, Taylor                     12   Grand Rapids          11:44:30

  280  Wise, Amelia                       12   Duluth East           11:44:45

  281  McClelland, Morgan                 12   Ely                   11:45:00

  282  Berg, Ellie                        11   Proctor/Hermantown    11:45:15

  283  Oswald-Swenson, Ava                10   North Shore           11:45:30

  284  Kramer, Thea                       11   Duluth East           11:45:45

  285  Walters, Emily                     11   Grand Rapids          11:46:00

  286  Friess, Nora                       11   Proctor/Hermantown    11:46:15

  287  Magnuson, Molly                    10   Grand Rapids          11:46:30

  288  Broadmoore, Edie                   10   Duluth East           11:46:45

  289  Myers, Signe                       10   North Shore           11:47:00

  290  Stouffer, Juliet                   12   Ely                   11:47:15

  291  Ryan, Josephine                    8    Duluth East           11:47:30

  292  Smith, Harper                      8    North Shore           11:47:45

  293  Friess, Nessa                      10   Proctor/Hermantown    11:48:00

  294  Ellerbroek, Elsa                   9    Ely                   11:48:15

  295  Timm, Emily                        11   Grand Rapids          11:48:30

  296  Pilate, Siri                       11   Duluth East           11:48:45

  297  Harding, Aila                      9    Ely                   11:49:00

  298  Daydodge, Gabrielle                12   Grand Rapids          11:49:15

  299  Schiller, Kate                     10   Duluth East           11:49:30

  300  Poppler, Alison                    9    Ely                   11:49:45

  301  Wood, Taylor                       9    Duluth East           11:50:00

  302  Rectenwald, Sarah                  11   Duluth East           11:50:15

  303  Breeuwer, Sanne                    9    Duluth East           11:50:30

  304  Thralow, Ginger                    11   Duluth East           11:50:45

  305  Thomas, Raina                      10   Duluth East           11:51:00

  306  Huot, Kenna                        9    Duluth East           11:51:15

  307  Sharpe, Lucy                       9    Duluth East           11:51:30

  308  Yapel, Kate                        10   Duluth East           11:51:45

  309  Powell, Stella                     9    Duluth East           11:52:00

    Group Count =  89

 

START LIST FOR -> Jr. High Boys  3 Km Freestyle Race  ** MASS START **

Bib #      Name                         Grade    School             Start Time

  331  Skustad, Aksel                     8    Ely                   12:10:00

  332  Sherman-Strand, Bjorn              7    Duluth East           12:10:00

  333  Williams, Bennett                  7    Grand Rapids          12:10:00

  334  Blake, Kai                         8    Mesabi East           12:10:00

  335  Lane, Lucas                        7    Grand Rapids          12:10:00

  336  Bateman, Nathaniel                 8    Duluth East           12:10:00

  337  Oestreich, Bridger                 9    Duluth Denfeld        12:10:00

  338  Erickson, Cody                     8    Mesabi East           12:10:00

  339  Wozniak, Isaiah                    8    Proctor/Hermantown    12:10:00

  340  Hohenstein, Oliver                 8    Ely                   12:10:00

  341  Carlson, Thomas                    8    Cloquet-Esko-Carlton  12:10:00

  342  Skadberg, Gunny                    7    North Shore           12:10:00

  343  Cunningham, Noah                   8    Cloquet-Esko-Carlton  12:10:00

  344  Geisler, Levi                      7    Grand Rapids          12:10:00

  345  Ahlers, Parker                     9+   Duluth Denfeld        12:10:00

  346  Oppelt, Thomas                     8    North Star Academy    12:10:00

  347  Anderson, Steinar                  8    North Shore           12:10:00

  348  Wilson, Leland                     9    Mesabi East           12:10:00

  349  Larson, Caleb                      8    Ely                   12:10:00

  350  Nelson, Jaxon                      8    North Star Academy    12:10:00

  351  Jahn, Eligh                        6    Proctor/Hermantown    12:10:00

  352  Sponholz, George                   8    Ely                   12:10:00

  353  Gischia, Erik                      8    North Shore           12:10:00

  354  Erickson, Elijah                   8    Cloquet-Esko-Carlton  12:10:00

  355  Sandau, Lawrence                   9    Mesabi East           12:10:00

  356  Johnson, Gavin                     7    Grand Rapids          12:10:00

  357  Meyer, Nolan                       8    North Star Academy    12:10:00

  358  Brenny, Brooks                     8    Ely                   12:10:00

  359  Tingum, Aidan                      8    Cloquet-Esko-Carlton  12:10:00

  360  Wilson, Blake                      7    Mesabi East           12:10:00

  361  Pocrnich, Isaac                    7    Proctor/Hermantown    12:10:00

  362  Johnson, Caleb                     9    Duluth Denfeld        12:10:00

  363  Linn, Mason                        8    North Shore           12:10:00

  364  Brecke, Tyde                       8    Ely                   12:10:00

  365  Flack, Owen                        9    Mesabi East           12:10:00

  366  Meyer, Isaac                       8    North Star Academy    12:10:00

  367  Erickson, Anders                   7    Cloquet-Esko-Carlton  12:10:00

  368  Moody, Eero                        8    North Shore           12:10:00

  369  Rock, Brayden                      9+   Duluth Denfeld        12:10:00

  370  Arvola, Jeremiah                   9    Mesabi East           12:10:00

  371  Finn, Levi                         7    Cloquet-Esko-Carlton  12:10:00

  372  Molden, Mason                      8    Ely                   12:10:00

  373  Arrowsmith-DeCoux, Ennis           7    North Shore           12:10:00

  374  Houde, Blake                       7    Ely                   12:10:00

  375  Nephew, Jacob                      8    Marshall School       12:10:00

  376  Selin, Aidan                       9+   North Shore           12:10:00

  377  Finn, Cash                         7    Cloquet-Esko-Carlton  12:10:00

  378  Solum, Oren                        7    Ely                   12:10:00

  379  Gunderson, Keaton                  7    Cloquet-Esko-Carlton  12:10:00

  380  Dean, Eli                          8    North Shore           12:10:00

  381  Moskowitz, Maddex                  8    Ely                   12:10:00

  382  Teeter, Alex                       7    North Shore           12:10:00

  383  Holz, Finley                       7    Cloquet-Esko-Carlton  12:10:00

  384  Linden, Joel                       7    Cloquet-Esko-Carlton  12:10:00

  385  Peterson, Aiden                    7    Cloquet-Esko-Carlton  12:10:00

  386  Radosevich, Patrick                8    Cloquet-Esko-Carlton  12:10:00

    Group Count =  56

 

START LIST FOR -> Jr. High Girls  3 Km Freestyle Race  ** MASS START **

Bib #      Name                         Grade    School             Start Time

  401  Seeber, Gianna                     8    Mesabi East           12:30:00

  402  Karkela, Halle                     7    Grand Rapids          12:30:00

  403  Johnson, Ava                       8    Duluth East           12:30:00

  404  Brophy, Molly                      8    Ely                   12:30:00

  405  McCormick, Sara                    8    Duluth Denfeld        12:30:00

  406  Weis, Heidi                        8    Marshall School       12:30:00

  407  Rauzi, Lauren                      7    Grand Rapids          12:30:00

  408  Gookins, Leila                     8    Proctor/Hermantown    12:30:00

  409  Grochowski, Sylvia                 8    Duluth Denfeld        12:30:00

  410  Rebarich, Kaitlyn                  9    Mesabi East           12:30:00

  411  Tracy-Hegg, Naomi                  9+   North Shore           12:30:00

  412  Nelson, June                       8    Ely                   12:30:00

  413  Karr, Callia                       7    Marshall School       12:30:00

  414  Hansen, Anikka                     8    Duluth East           12:30:00

  415  Ryan, Grace                        8    Marshall School       12:30:00

  416  White, Madison                     7    Proctor/Hermantown    12:30:00

  417  Seele, Adeline                     8    Duluth East           12:30:00

  418  Casper, Lucie                      9    Grand Rapids          12:30:00

  419  Linn, Maddie                       7    North Shore           12:30:00

  420  Lindsey, Mattie                    7    Ely                   12:30:00

  421  Jansen, Kaja                       7    North Star Academy    12:30:00

  422  Wahman, Sasha                      8    Duluth East           12:30:00

  423  Koivisto, Stella                   7    Ely                   12:30:00

  424  Jakubek, Maiya                     8    Cloquet-Esko-Carlton  12:30:00

  425  Schaefer, Lola                     7    North Star Academy    12:30:00

  426  Bulson, Bella                      9    Grand Rapids          12:30:00

  427  Wharton, MJ                        9    North Shore           12:30:00

  428  Belmore, Leah                      8    North Shore           12:30:00

  429  Hammerlund, Khloe                  7    Grand Rapids          12:30:00

  430  Langford, Nora                     8    Duluth East           12:30:00

  431  Houle, Selam                       7    Ely                   12:30:00

  432  Kilgore, Payton                    7    Proctor/Hermantown    12:30:00

  433  Breitkreutz, Abby                  7    North Star Academy    12:30:00

  434  Regstad, Abby                      9+   Marshall School       12:30:00

  435  Kyes, Julia                        8    Duluth East           12:30:00

  436  Payment, Caydence                  9    Grand Rapids          12:30:00

  437  Dunn, Lucy                         7    Ely                   12:30:00

  438  Moody, Hiver                       7    North Shore           12:30:00

  439  Caine, Stella                      8    Duluth Denfeld        12:30:00

  440  Larson, Elizabeth                  7    North Shore           12:30:00

  441  Thomas, Sophia                     9    Duluth East           12:30:00

  442  Moskowitz, Bela                    7    Ely                   12:30:00

  443  Tonkin, Kendall                    9    Marshall School       12:30:00

  444  Capps, Freya                       7    Duluth East           12:30:00

  445  Gischia, Aili                      9+   North Shore           12:30:00

  446  Tusken, Molly                      9+   Duluth Denfeld        12:30:00

  447  Johnson, Kate                      7    Duluth East           12:30:00

  448  Coulon, Hanna                      7    Marshall School       12:30:00

  449  Saamanen, Amelia                   8    North Shore           12:30:00

  450  Olson, Heidi                       8    Duluth East           12:30:00

  451  Oswald-Swenson, Aria               9+   North Shore           12:30:00

  452  Naveen, Saanvi                     9    Marshall School       12:30:00

  453  Raichel, Anna                      6    North Star Academy    12:30:00

  454  Lyttle, Heather                    7    Marshall School       12:30:00

  455  Raichel, Raini                     6    North Star Academy    12:30:00

    Group Count =  55