Feb. 8, 2020     hosted by Duluth Denfeld HS
                   held at Spirit Mountain
                   Nordic Trails, Duluth, MN

          Freestyle Nordic Ski Meet

All Freestyle Start times shown below are time of day in 24 hour format 11:00:00 = 11 AM,  13:15:00 = 1:15 PM

Race clock will run continuously for all Freestyle races once started ~ 11:00 AM

*** REVISED 2:45 pm FEB. 7TH - DUE TO LEAVING OUT A TEAM'S ENTRIES ***

          JR. VARSITY BOYS  -  5.1 Kilometer   ***  Freestyle Race ***

Bib #      Name                 Grade    School             Start Time

  1    Kyle, Ehrenreich            8    Marshall School       11:01:00

  2    Fitzpatrick, Aidan          10   Duluth East           11:01:20

  3    Williamson, Adam            11   Ely                   11:01:40

  4    Koski, Trevor               12   Proctor/Hermantown    11:02:00

  5    Sinkkonen, Lleyton          11   Cloquet-Esko-Carlton  11:02:20

  6    Hass, Hunter                10   Grand Rapids          11:02:40

  7    McCormick, Joey             11   Duluth Denfeld        11:03:00

  8    Willschau, Elijah           11   Ely                   11:03:20

  9    Morse, Carl                 8    Duluth East           11:03:40

  10   Schroeder, Xander           10   Duluth Denfeld        11:04:00

  11   Hanel, Chance               10   Two Harbors/Cook Cty  11:04:20

  12   Bong, Nate                  11   Cloquet-Esko-Carlton  11:04:40

  13   Bowen, Evan                 10   Proctor/Hermantown    11:05:00

  14   Hernandez, Jorden           12   Cloquet-Esko-Carlton  11:05:20

  15   Hicks, Hendrick             10   Proctor/Hermantown    11:05:40

  16   Erie, Cade                  10   Duluth Denfeld        11:06:00

  17   Weberg, Bryn                11   Duluth East           11:06:20

  18   Jacob, Gelineau             10   Duluth Denfeld        11:06:40

  19   Barta, Nathan               10   Cloquet-Esko-Carlton  11:07:00

  20   Bortnem, Blake              10   Duluth East           11:07:20

  21   Spencer, Jack               10   Duluth East           11:07:40

  22   Hollinday, Hayden           11   Duluth Denfeld        11:08:00

  23   Talarico, Ben               12   Cloquet-Esko-Carlton  11:08:20

  24   Fox, Andrew                 10   Duluth East           11:08:40

  25   Brown, Thorin               10   Cloquet-Esko-Carlton  11:09:00

  26   Wing, Kofi                  11   Duluth Denfeld        11:09:20

  27   Slater, Jack                11   Cloquet-Esko-Carlton  11:09:40

  28   Gunderson, Ethan            12   Cloquet-Esko-Carlton  11:10:00

  29   Hutchinson, Joshua          10   Cloquet-Esko-Carlton  11:10:20

  30   Essler, Casey               11   Cloquet-Esko-Carlton  11:10:40

  31   South, Josh                 12   Cloquet-Esko-Carlton  11:11:00

  32   Brenner, Sam                11   Cloquet-Esko-Carlton  11:11:20

  33   Conway, Ryan                12   Cloquet-Esko-Carlton  11:11:40

  34   Blesener, Adam              11   Cloquet-Esko-Carlton  11:12:00

  35   Swanson, Caleb              12   Cloquet-Esko-Carlton  11:12:20

  36   Bryant-Nikko, Jonah         10   Cloquet-Esko-Carlton  11:12:40

    Group Count =  36

          9TH GRADE BOYS  -  5.1 Kilometer   ***  Freestyle Race ***

Bib #      Name                 Grade    School             Start Time

  51   Willemsen, Colin            9    Duluth East           11:15:00

  52   Berka, Danny                9    Two Harbors/Cook Cty  11:15:20

  53   Gornik, Ben                 9    Mesabi East           11:15:40

  54   Johnson, Easton             9    Hibbing               11:16:00

  55   Juntunen, Charles           9    Duluth Denfeld        11:16:20

  56   Williams, Hunter            9    Cloquet-Esko-Carlton  11:16:40

  57   Harnell, Daniel             9    Proctor/Hermantown    11:17:00

  58   Arola, Jasen                9    Grand Rapids          11:17:20

  59   Wright, Aiden               9    Proctor/Hermantown    11:17:40

  60   Reeves, Ryan                9    Duluth East           11:18:00

  61   Tanner-Wostrel, Miigwan     9    Cloquet-Esko-Carlton  11:18:20

  62   Mayne, Derek                9    Duluth Denfeld        11:18:40

  63   Thorpe, Ian                 9    Two Harbors/Cook Cty  11:19:00

  64   Barta, Matthew              9    Hibbing               11:19:20

  65   Matschiner, Connor          9    Mesabi East           11:19:40

  66   Thompson, Karl              9    Cloquet-Esko-Carlton  11:20:00

  67   Haugen, Gus                 9    Duluth Denfeld        11:20:20

  68   Douglas, Patrick            9    Mesabi East           11:20:40

  69   Myers, Cyrus                9    Two Harbors/Cook Cty  11:21:00

  70   Meagher, Liam               9    Cloquet-Esko-Carlton  11:21:20

  71   Regas, Stylianos            9    Duluth Denfeld        11:21:40

  72   Levelwind, Carl             9    Mesabi East           11:22:00

  73   Cruikshank, Reed            9    Two Harbors/Cook Cty  11:22:20

  74   Neumann, Cameron            9    Cloquet-Esko-Carlton  11:22:40

    Group Count =  24

          JR. VARSITY GIRLS  -  5.1 Kilometer   *** FREESTYLE Race ***

Bib #      Name                 Grade    School             Start Time

  101  Angelina, Dodge             12   Marshall School       11:25:00

  102  Hollinday, Jada             10   Duluth Denfeld        11:25:20

  103  Wozniak, Katrina            11   Proctor/Hermantown    11:25:40

  104  Allen, Amelia               10   Cloquet-Esko-Carlton  11:26:00

  105  Eddy, Katherine             11   Grand Rapids          11:26:20

  106  Pointer, Gracie             10   Ely                   11:26:40

  107  Houghton, Chloe             10   Mesabi East           11:27:00

  108  Helmer, Anna-Britta         7    Duluth East           11:27:20

  109  Lynas, Elaine               10   Proctor/Hermantown    11:27:40

  110  Rud, Lillian                11   Cloquet-Esko-Carlton  11:28:00

  111  Grochowski, Bella           10   Duluth Denfeld        11:28:20

  112  Molly, Schottenbauer        12   Marshall School       11:28:40

  113  Coleman, Leah               8    Duluth East           11:29:00

  114  Nelson, Liz                 8    Mesabi East           11:29:20

  115  Mattson, Annikka            10   Ely                   11:29:40

  116  Hamann, Ana                 11   Cloquet-Esko-Carlton  11:30:00

  117  Bella, Bacigalupo           11   Marshall School       11:30:20

  118  Nelson, Kate                8    Mesabi East           11:30:40

  119  Wennberg, Annika            10   Duluth Denfeld        11:31:00

  120  Skustad, Ava                8    Ely                   11:31:20

  121  Wodny, Clara                11   Duluth East           11:31:40

  122  Chmelik, Cecelia            10   Two Harbors/Cook Cty  11:32:00

  123  Holmstrom, Laura            10   Ely                   11:32:20

  124  Bergh, Rachel               10   Duluth Denfeld        11:32:40

  125  Galloway, Wren              8    Mesabi East           11:33:00

  126  Lundborg, Hannah            12   Cloquet-Esko-Carlton  11:33:20

  127  Coleman, Erin               11   Duluth East           11:33:40

  128  Pilate, Siri                8    Duluth East           11:34:00

  129  Stark, Mia                  8    Mesabi East           11:34:20

  130  Shaffer, Vivian             10   Duluth Denfeld        11:34:40

  131  Fedders, Grace              10   Ely                   11:35:00

  132  Ella, Davis                 11   Marshall School       11:35:20

  133  Stowe, Halle                12   Cloquet-Esko-Carlton  11:35:40

  134  Abbi, Vosen                 12   Marshall School       11:36:00

  135  Baribeau, Lindsey           10   Mesabi East           11:36:20

  136  Ender, Sarah                12   Duluth East           11:36:40

  137  Hrabik, Grace               10   Cloquet-Esko-Carlton  11:37:00

  138  Houser, Katrien             10   Cloquet-Esko-Carlton  11:37:20

  139  Erickson, Kaylee            10   Mesabi East           11:37:40

  140  Kebbekus, Anna              12   Duluth East           11:38:00

  141  Bixler, Rowan               8    Duluth East           11:38:20

  142  Graddy, Eleanor             10   Cloquet-Esko-Carlton  11:38:40

    Group Count =  42

          9TH GRADE GIRLS  -  5.1 Kilometer   *** FREESTYLE Race ***

Bib #      Name                 Grade    School             Start Time

  151  Johnson, Lauren             9    Cloquet-Esko-Carlton  11:40:00

  152  McCormick, Grace            9    Duluth Denfeld        11:40:20

  153  Birkey, Taylor              9    Grand Rapids          11:40:40

  154  McClelland, Morgan          9    Ely                   11:41:00

  155  Cindy, Zhao                 9    Marshall School       11:41:20

  156  Moen-Smith, Aurora          9    Proctor/Hermantown    11:41:40

  157  Suomi, Janie                9    Two Harbors/Cook Cty  11:42:00

  158  Birkey, Abigail             9    Grand Rapids          11:42:20

  159  Maggie, Johnson             9    Marshall School       11:42:40

  160  Thygeson, Ella              9    Proctor/Hermantown    11:43:00

  161  Stouffer, Juliet            9    Ely                   11:43:20

  162  Nichols, Josie              9    Duluth Denfeld        11:43:40

  163  Backstrom, Ella             9    Duluth Denfeld        11:44:00

  164  Verke, Sophia               9    Grand Rapids          11:44:20

  165  Daydodge, Gabrielle         9    Grand Rapids          11:44:40

  166  Thompson, Clarissa          9    Duluth Denfeld        11:45:00

  167  Kloster, Claire             9    Duluth Denfeld        11:45:20

    Group Count =  17

          8TH GRADE BOYS  -  3.7 Kilometer   *** FREESTYLE Race ***

 Mass Start at:  12:15 PM

Bib #      Name                 Grade    School             Start Time

  201  Prosen, Emmet               8    Cloquet-Esko-Carlton  12:15:00

  202  Tracy, Brennan              8    Cloquet-Esko-Carlton  12:15:00

  203  Baker, Josh                 8    Cloquet-Esko-Carlton  12:15:00

  204  Lambert, Kobin              8    Cloquet-Esko-Carlton  12:15:00

  205  Jazdzewski, Eli             8    Cloquet-Esko-Carlton  12:15:00

  206  Halli, Quinn                8    Cloquet-Esko-Carlton  12:15:00

  207  Sievert, Aidan              8    Cloquet-Esko-Carlton  12:15:00

  208  Lacey, Liam                 8    Ely                   12:15:00

  209  Stalmer, Leo                8    Ely                   12:15:00

  210  Lowe, Henry                 8    Ely                   12:15:00

  211  Favet, Sam                  8    Ely                   12:15:00

  212  Mekkes, Luke                8    Hibbing               12:15:00

  213  Jake, Widdes                8    Marshall School       12:15:00

  214  MacGregor, Odin             8    Mesabi East           12:15:00

  215  Littler, Isaiah             8    Mesabi East           12:15:00

  216  Markfort, Noah              8    Mesabi East           12:15:00

  217  Olmstead, Dominic           8    Mesabi East           12:15:00

  218  Rosholt, Luke               8    North Star Academy    12:15:00

  219  Meyer, Evan                 8    North Star Academy    12:15:00

  220  Buck, Gabe                  8    North Star Academy    12:15:00

  221  Lenz, Santiago              8    Proctor/Hermantown    12:15:00

  222  Johnson, Ben                8    Proctor/Hermantown    12:15:00

  223  Gutmann, Marcus             8    Proctor/Hermantown    12:15:00

  224  Wermeter, Ben               8    Two Harbors/Cook Cty  12:15:00

  225  Mattson, AJ                 8    Two Harbors/Cook Cty  12:15:00

  226  Cox, Caleb                  8    Two Harbors/Cook Cty  12:15:00

  227  Westholm, Benjamin          8    Duluth East           12:15:00

  228  Fisher, Quinn               8    Duluth East           12:15:00

  229  Handsone, Basil             8    Duluth East           12:15:00

    Group Count =  29

          8TH GRADE GIRLS  -  3.7 Kilometer   *** FREESTYLE Race ***

 Mass Start at:  12:30 PM

Bib #      Name                 Grade    School             Start Time

  251  Blauch, Claire              8    Ely                   12:30:00

  252  Dirks, Lily                 8    Ely                   12:30:00

  253  Petrzilka, Ailie            8    Ely                   12:30:00

  254  Timm, Emily                 8    Grand Rapids          12:30:00

  255  Louis, Claire               8    Grand Rapids          12:30:00

  256  Walters, Emily              8    Grand Rapids          12:30:00

  257  Larson, Madeline            8    Grand Rapids          12:30:00

  258  Goodell, Megan              8    Grand Rapids          12:30:00

  259  Arola, Leah                 8    Grand Rapids          12:30:00

  260  Sylvester, Whitney          8    Grand Rapids          12:30:00

  261  Norah, Shultz               8    Marshall School       12:30:00

  262  Rebecca, Landherr           8    Marshall School       12:30:00

  263  Audrey, Dodge               8    Marshall School       12:30:00

  264  Spaeth, Ellie               8    Mesabi East           12:30:00

  265  Bockelman, Julie            8    Mesabi East           12:30:00

  266  Seeber, Meg                 8    Mesabi East           12:30:00

  267  Stahl, Natalie              8    Mesabi East           12:30:00

  268  Baxter, Hailey              8    Mesabi East           12:30:00

  269  Mead, Signe                 8    North Star Academy    12:30:00

  270  Gavrilova, Sasha            8    North Star Academy    12:30:00

  271  Rennan, Arna                8    North Star Academy    12:30:00

  272  Ehresman, Jamie             8    Proctor/Hermantown    12:30:00

  273  Lind, Chloe                 8    Proctor/Hermantown    12:30:00

  274  Carr, Jocyln                8    Two Harbors/Cook Cty  12:30:00

  275  Thomas, Tanja               8    Two Harbors/Cook Cty  12:30:00

  276  Haggenmiller, Lucia         8    Duluth East           12:30:00

  277  Cope-Schaeffer, Liesl       8    Duluth East           12:30:00

    Group Count =  27

          7TH GRADE BOYS  -  3.7 Kilometer   *** FREESTYLE Race ***

 Mass Start at:  12:45 PM

Bib #      Name                 Grade    School             Start Time

  301  Bauer, William              7    Cloquet-Esko-Carlton  12:45:00

  302  Berube, Ian                 7    Cloquet-Esko-Carlton  12:45:00

  303  Kruse, Michael              7    Cloquet-Esko-Carlton  12:45:00

  304  Frykman, Tyler              7    Cloquet-Esko-Carlton  12:45:00

  305  Crane, Jasper               7    Cloquet-Esko-Carlton  12:45:00

  306  Olson, Eli                  7    Ely                   12:45:00

  307  Durkin, Dylan               7    Ely                   12:45:00

  308  Solum, Silas                7    Ely                   12:45:00

  309  McClelland, Milo            7    Ely                   12:45:00

  310  Mjolsness, Gavin            7    Grand Rapids          12:45:00

  311  Curnow, Larson              7    Grand Rapids          12:45:00

  312  Love, Brier                 7    Grand Rapids          12:45:00

  313  Nick, Moore                 7    Marshall School       12:45:00

  314  Murray, Henrik              7    Mesabi East           12:45:00

  315  Lalonde, Owen               7    Mesabi East           12:45:00

  316  Hoole, Avery                7    North Star Academy    12:45:00

  317  Grover, Ethan               7    North Star Academy    12:45:00

  318  Thorn, Aiden                7    Proctor/Hermantown    12:45:00

  319  Smith, Elijah               7    Two Harbors/Cook Cty  12:45:00

  320  Berka, Kaleb                7    Two Harbors/Cook Cty  12:45:00

  321  Thorpe, Clay                7    Two Harbors/Cook Cty  12:45:00

    Group Count =  21

          7TH GRADE GIRLS  -  3.7 Kilometer   *** FREESTYLE Race ***

 Mass Start at:  1:00 PM

Bib #      Name                 Grade    School             Start Time

  351  Gunderson, Shealee          7    Cloquet-Esko-Carlton  13:00:00

  352  Gustafson, Freya            7    Cloquet-Esko-Carlton  13:00:00

  353  Dunn, Anna                  7    Ely                   13:00:00

  354  Johnston, Rena              7    Ely                   13:00:00

  355  Larson, Anna                7    Ely                   13:00:00

  356  Cavalier, Evelyn            7    Ely                   13:00:00

  357  Fetterer, Maggie            7    Ely                   13:00:00

  358  Magnuson, Molly             7    Grand Rapids          13:00:00

  359  Nelson, Magie               7    Hibbing               13:00:00

  360  Mekkes, Esther              7    Hibbing               13:00:00

  361  Naida, Hutchinson           7    Marshall School       13:00:00

  362  Anja, Davis                 7    Marshall School       13:00:00

  363  Anna, Rains                 7    Marshall School       13:00:00

  364  Stella, Lozano              7    Marshall School       13:00:00

  365  Adele, Mammadova            7    Marshall School       13:00:00

  366  Skelton, Aubree             7    Mesabi East           13:00:00

  367  Littler, Ella               7    Mesabi East           13:00:00

  368  Butzke, Addy                7    Mesabi East           13:00:00

  369  Levelwind, Greta            7    Mesabi East           13:00:00

  370  Willemsen, Hannah           7    Nordic North Stars    13:00:00

  371  Amundson, Campbell          7    Proctor/Hermantown    13:00:00

  372  Harnell, Lizzy              7    Proctor/Hermantown    13:00:00

  373  Kleiman, Paisley            7    Proctor/Hermantown    13:00:00

  374  Onken, Evelyn               7    Proctor/Hermantown    13:00:00

  375  Happ-Furro, Alaena          7    Two Harbors/Cook Cty  13:00:00

  376  Myers, Signe                7    Two Harbors/Cook Cty  13:00:00

  377  Mecklin, Isabelle           7    Two Harbors/Cook Cty  13:00:00

  378  Schiller, Kate              7    Duluth East           13:00:00

  379  Broadmoore, Edie            7    Duluth East           13:00:00

  380  Pierson, Mauren             7    Duluth East           13:00:00

  381  Ricketts, Amy               7    Duluth East           13:00:00

  382  Thomas, Raina               7    Duluth East           13:00:00

  383  Pierson, Zoe                7    Duluth East           13:00:00

  384  Williams, Isabelle          7    Duluth East           13:00:00

    Group Count =  34

          5TH & 6TH GRADE BOYS  -  3.7 Kilometer   *** FREESTYLE Race ***

 Mass Start at:  1:15 PM

Bib #      Name                 Grade    School             Start Time

  401  Chopski, Ayden              6    Cloquet-Esko-Carlton  13:15:00

  402  Mattinen, Andrew            6    Cloquet-Esko-Carlton  13:15:00

  403  Wilson, Demani              6    Cloquet-Esko-Carlton  13:15:00

  404  Langer, Isiah               5    Cloquet-Esko-Carlton  13:15:00

  405  Devine, Otto                6    Ely                   13:15:00

  406  Hoffmeister, Nathan         6    Ely                   13:15:00

  407  Hegfors, Blake              6    Ely                   13:15:00

  408  Williamson, Bryce           6    Ely                   13:15:00

  409  Skustad, Aksel              5    Ely                   13:15:00

  410  Hohenstein, Oliver          5    Ely                   13:15:00

  411  Fisher, Max                 6    Nordic North Stars    13:15:00

  412  Varland, Mathias            5    Nordic North Stars    13:15:00

  413  Fitzpatrick, Rowan          6    North Star Academy    13:15:00

  414  Thorson, Benjamin           6    North Star Academy    13:15:00

  415  Mitchell, Brody             6    North Star Academy    13:15:00

  416  Helstrom, Hugo              6    North Star Academy    13:15:00

  417  Wronka, Casper              6    North Star Academy    13:15:00

    Group Count =  17

 

          5TH & 6TH GRADE GIRLS  -  3.7 Kilometer   *** FREESTYLE Race ***

 Mass Start at:  1:30 PM

Bib #      Name                 Grade    School             Start Time

  451  Barta, Ellynor              6    Cloquet-Esko-Carlton  13:30:00

  452  Berube, Audrey              6    Cloquet-Esko-Carlton  13:30:00

  453  LaCore, Brijette            6    Cloquet-Esko-Carlton  13:30:00

  454  Harding, Aila               6    Ely                   13:30:00

  455  Forsman, Addison            6    Ely                   13:30:00

  456  Poppler, Alison             6    Ely                   13:30:00

  457  Ellerbroek, Elsa            6    Ely                   13:30:00

  458  Nelson, June                5    Ely                   13:30:00

  459  Galloway, Sylvie            6    Mesabi East           13:30:00

  460  MacGregor, Orion            6    Mesabi East           13:30:00

  461  Rova, Tuuli                 6    Nordic North Stars    13:30:00

  462  Ryan, Josie                 5    Nordic North Stars    13:30:00

  463  Arvold, Carolina            6    Nordic North Stars    13:30:00

  464  Holmstrom, Anya             6    Nordic North Stars    13:30:00

  465  Johnson, Nissa              6    North Star Academy    13:30:00

  466  Bettendorf, Rachel          5    Proctor/Hermantown    13:30:00

    Group Count =  16